Nuori Kulttuuri Roots -juttusarja vol. 28

Liekki kansantanssiryhmä

Nuori Kulttuuri Roots tuo yhteen kulttuurisen nuorisotyön mahdollisuudet nuorten taide -ja kulttuuriharrastusten toimintojen ja tapahtumien kehittämisessä. Paikallisen toiminnan kehittäminen tuo tekijät ja nuoret yhteen valtakunnallisesti paikallisella tasolla. Mahdollistaen näin toimintojen ympärivuotisen tekemisen Nuori Kulttuurin alla, muista tapahtumista riippumatta. Seuraava yhteisöhaku järjestetään helmikuussa 2022.

Juttusarja 23. osasta eteenpäin esitellään toimintoja jotka ovat hakeutuneet Roots-toimintaan mukaan elo-syyskuussa 2021. Tässä osassa Nuorisoseura Karjalan Nuoret kertovat , miten Roots-tuella mahdollistettiin uuden kansantanssiryhmän Liekin  starttaaminen ja teoksen tekeminen.

Askel eteenpäin – Karjalan Nuorten upouusi kansantanssiryhmä Liekki  

Nuorisoseura Karjalan Nuorten uusi kansantanssiryhmä Liekki perustettiin vuosi sitten marraskuussa 2020. Jännän maailmantilanteen vuoksi toiminta on kuitenkin päässyt tanssisalissa alkamaan kunnolla vasta syksyllä 2021, ja toiminta onkin aloitettu vauhdilla! 

Lokakuussa 2021 aloitettiin yhteistyö tanssinopettaja (AMK) Susanna Kivisen kanssa, joka tekee yhdessä tanssijoiden kanssa ryhmän ensimmäisen teoksen. Teoksen ensi-ilta nähdään seuran kevätkonsertissa keväällä 2022. Tanssijat pääsevät itse vaikuttamaan teoksen tekemiseen ja samalla oppimaan uusia asioita uuden ohjaajan myötä.  

Karjalan Nuoret on Viipurissa 1919 perustettu nuorisoseura, joka on toiminut Helsingissä 1940-luvulta saakka. Seura on toiminut pitkäjänteisesti kansantanssin, teatterin ja kansanmusiikin puolesta kaikki nämä vuodet. Yhdistys on yleishyödyllinen, voittoa tavoittelematon, sekä poliittisesti ja uskonnollisesti sitoutumaton.